Navigācija
Your Cart

Heress (Jerez)

Heress (Jerez)

Vēl viens ļoti īpašs un interesants spāņu dzēriens ir Heress (Jerez) stiprināts vīns, ar alkohola saturu 15,5 - 25%. Radīts ar īpašu fermentācijas tehnoloģiju zem heresa rauga plēves. Dzērienam ir daudzšķautņaina samtaina garša, kas atklāj riekstu, karameļu, žāvētu augļu nokrāsas. Heresa aromātā dominē mandeļu, žāvētu vīģu, gatavu augļu un kafijas pupiņu notis. Dzērienam ir ilga pēcgarša - gluda un atmiņā paliekoša. 

Heresus pasniedz ar nobriedušiem sieriem, austrumu un Vidusjūras virtuvi. Šis ir ideāls diģestīvs(dzēriens, ko pasniedz pēc maltītes), kas rada unikālu noskaņojumu. 

Spāņa dzīvē ir jēdziens "maridaje", kas spēlē nozīmīgu lomu, kā vienmēr, ne pārāk viegli tulkojams. Nozīmi nosacīti var izteikt šādi: savienība, kas dod labumu abiem dalībniekiem, tostarp gastronomiskā savienība, ir “dvēseles un ķermeņa” savienība. Piemēram, Pedro Ximénez saldais heress un sāļais siers ir labas maridaje izvēles iespējas, tāpat ir piemēram ar Palo Cortado un cigāru.

Reiz mūsdienu Andalūzijas teritorijā atradās feniķiešu pilsēta, ko mauri sauca par Šerezu. Spāņi to pārdēvēja savā veidā - vispirms par Jerez, bet pēc tam par Jerez de la Frontera. Tā radās nosaukums slavenajam baltvīnam, kas pirmais no pārējiem apceļoja pasauli kopā ar ceļotāju Magelānu. Mēlē sasietie angļi nespēja pareizi izrunāt spāņu nosaukumu un sāka saukt savu mīļāko dzērienu – sherry. Tikai nemēģiniet jaukt heresa anglisko nosaukumu ar ķiršu uzlējumu – cherry.

Bet kāpēc tas ir tik slavens, šis pats heress? Īsts heress tiek ražots uz maza, pēc Spānijas mērogiem, zemes gabala, ko sauc par "heresa trīsstūri". Trijstūra virsotnes ir Sanlúcar de Barrameda, Jerez de la Frontera un El Puerto de Santa María pilsētas. Karstā saule, mitrie Atlantijas vēji un krītainās augsnes ļauj šeit audzēt tikai trīs vīnogu šķirnes - Palomino (95% platības), Pedro Ximenez un Moscatel. Raža tiek novākta septembra pirmajā pusē un tikai ar rokām, neuzticot šo procesu mašīnām. Tad viņi sasmalcina un iegūst yema vīnogu sulu, ko ielej mucās. Janvārī tiek atvērtas mucas, un tad notiek brīnums! Dažās mucās (neviens nezina, kāpēc tieši tajās) parādās pelējums - rauga baktēriju (flor) slānis. Šīm baktērijām heress ir parādā savu apbrīnojamo un neaprakstāmo garšu. Tad mucās tiek liets vīna spirts un pienāk laiks nākamajam heresa brīnumam - spēlē nāk viltīga konstrukcija ar nosaukumu Solera.

Īpaši izturēta vīna mucas novieto uz grīdas. Mucu rindu, tāpat kā pašu metodi, dēvē par solera rindu. Vārds „solera” tulkojumā varētu nozīmēt „apakša” vai „zemes virsma”. Virsū šīm mucām tiek novietotas mucas ar mazāk izturētu vīnu un rindu dēvē par pirmo „criadera”, kas tulkojumā varētu nozīmēt „glabātava” jeb „audzētava”. Virsū pirmajai criadera novieto vēl jaunāku vīnu. Augšējo rindu dēvē par otro criadera un t.t.. Lielas kompānijas veido mucu piramīdu, līdz pat 6 rindām. 

Kad vīndaris ir nolēmis kādu daļu sava vīna izliet pudelēs, tad no katras uz grīdas esošās mucas solera rindā tiek nolieta apmēram tikai viena trešdaļa vīna. Mucā tukšums tiek papildināts ar vīnu no augstāk stāvošās mucu rindas, no pirmās „criadera”. Savukārt izrūkums pirmajā criadera tiek papildināts no augstāk stāvošās rindas, otrās criadera, bet mucu piramīdā visaugstāk stāvošās mucas tiek papildinātas ar jaunu vīnu. Šāda veida procedūra var atkārtoties vairākas reizes gadā. Pārliešana notiek ļoti rūpīgi caur veselu mazu šļūteņu sistēmu, lai nesabojātu floru. Ja apakšējā rindā teorētiski var atrasties pat simtgadīgs vīns, tad praktiski tas tur ir tikai vienas karotes daudzumā, bet šis daudzums būtiski var ietekmē vīna kvalitāti. Tas ir gluži tāpat, kā vectēvs audzina savu mazdēlu.

Skaidrs, ka, pateicoties solera, vienkārši nav neviena konkrēta gada heresa ražas. Minimālais novecošanas periods ir divi gadi, optimālais – astoņi. Ja tomēr jūsu rīcībā ir nonākusi pudele, uz kuras ir minēts gads un vīns radīts izmantojot solera metodi, tad tas ir pēdējās ražas novākšanas gads. Runa iet par visjaunāko vīnu, kurš piedalās šajā metodē.

Heresa klasifikācija:

Fino – maigi dzeltenas krāsas heress ar izsmalcinātu sausu, nedaudz savelkošu garšu, kurai piemīt augļu, mandeļu, zemes riekstu nianses. Alkohola saturs vīnam ir no 15 - 18%. Spānijas vietējā tirgū ir sastopams heress ar zemāku alkohola saturu. Tas ir izskaidrojams ar to, ka heresu ar lielāku alkohola saturu ir vieglāk transportēt uz citām valstīm. Fino heresa veidu sākotnēji papildina ar spirtu līdz 15% alk. un tālāk tas tiek izturēts atvērtās koka mucās, kurās heress ir pārklāts ar bagātīgu floras daudzumu. Flora neļauj vīnam saskābt saskarē ar gaisu. Pirms izliešanas pudelēs heress var tikt papildināts ar vīnogu spirtu līdz vajadzīgajam stiprumam. 

Manzanilla – līdzīgs Fino, tomēr izmantojamās vīnogas tiek audzētas tuvu okeāna piekrastei, Sanlukar-de-Barrameda apkārtnē, kā rezultātā heress ir ar savu individuālu raksturu. Heresam piemīt nedaudz sāļa pēcgarša un svaigs, zaļu ābolu aromāts (spāniski vārds „manzana” nozīmē „ābols”). Alkohola saturs vīnā ir no 15 - 19%. 

Amontillado – sauss vai vidējas garšas heress ar dzintarkrāsas toni, riekstu, rozīņu aromātu, maigu medus garšu un ar alkohola saturu no 16 - 22%. Pirmo savu izturēšanas laiku šis heresa veids pavada tieši tāpat kā Fino, zem biezas floras. Atšķirība ir tāda, ka ilgstošu laiku heresam netiek pievienots jaunāks heress, kā rezultātā flora pakāpeniski pazūd. Dažkārt heresam pievieno spirtu, kas nogalina floru. Pazūdot florai vīns sāk kontaktēt ar gaisu, kā rezultātā vīnam parādās nedaudz tumšāka krāsa. 

Oloroso – tumšas nokrāsas heress, sarkankoka krāsā ar bagātīgām garšas niansēm un ozolkoka, valriekstu, karameles aromātu. Heress nogatavojas mucās bez floras, tiešā saskarē ar gaisu, kā rezultātā vīnam parādās tumšais tonis. Alkohola saturs dzērienā var būt no 17 - 25%. Vārds „Oloroso” tulkojumā no spāņu valodas nozīmē „īpaši aromātisks”. 

Cream Sherry – izteiktas tumšas dzintarkrāsas heress ar biezu, apviļošu, samtainu un izteikti saldu garšu, iegūts Oloroso veidam pievienojot Fino un Amontillado heresa veidus un pirms izliešanas pudelēs saldināts ar Pedro Ximenez un Moscatel šķirnes vīnu. 

Pale Cream – Maigs, viegls, gaiša toņa heress ar saldu, delikātu garšu un alkohola saturu no 15,5 - 22%. Radīts izmantojot Fino heresa veidu savienojumā ar Pedro Ximenez un Moscatel šķirnes vīnu. 

Palo Cortado – heress ar alkohola saturu no 17 - 22%, ar daudz bagātīgāku, sarežģītāku, bet tajā pašā laikā elegantu mandeļu garšas niansi un īpašu aromātu, radīts izmantojot Oloroso un Amontillado heresa veidus. 

Pedro Ximenez un Moscatel – tumšs, maigs, labi sabalansēts heress ar rozīņu aromātu, kura īpaši saldā garša panākta izmantojot Pedro Ximenez un Moscatel vīnogu šķirnes. Alkohola saturs dzērienā ir apmēram 17%. Heress pārsvarā tiek radīts kā papildinājums citiem heresa veidiem.

Heresa uzglabāšanas un pasniegšanas nianses: 

Jebkuru heresu jūs variet pasniegt speciālā „catavinos” heresa glāzē. Šī glāze ir garenāka, ar šaurāku augšdaļu, kas palīdz koncentrēt ideālo aromātu buķeti. Taču ja jūsu rīcībā nav šīs glāzes, varat izmantot deserta vīna glāzi no restorāna komplekta vai sliktākajā gadījumā baltvīna, konjaka vai Champagne Flute glāzi. Pieņemtā izliešanas norma heresam ir no 50 – 100 ml. 

Fino un Manzanilla – heresa veidus pasniedz atdzesētus līdz temperatūrai +6 +9 °С. Šie heresa veidi ir lieliski kā aperitīvi, piemēroti kopā ar jūras veltēm un maigiem sieriem. 

Amontillado un sausu (dry) Oloroso - šāda veida heresus pasniedz atdzesētus līdz temperatūrai +13 +14 °С. Heresi ir lieliski kā aperitīvi. Amontillado ir piemērots kopā ar balto gaļu, zivīm, zupām un buljoniem, kā arī pikantiem sieriem. Savukārt Oloroso vairāk piemērots ar medījumiem un sarkano gaļu. 

Cream Sherry – heresu uzglabā un pasniedz pie temperatūras +13 °С. Heresa veids tiek baudīts tikai kā diģestīvs, varat to pasniegt old fashion glāzē ar ledu. Var pasniegt arī ar augļiem vai konditorijas izstrādājumiem. 

Pale Cream – uzglabā un pasniedz pie temperatūras +10 °С. Vairāk piemērots ar svaigiem augļiem. 

Palo Cortado - uzskatīts par vakara dzērienu. Tāpat kā labu konjaku, to vislabāk baudīt ar cigāru.

Pedro Ximenez un Moscatel – šo heresa veidu uzglabā un pasniedz pie temperatūras +15 °С.Heresa veids tiek baudīts tikai kā diģestīvs, var pasniegt old fashion glāzē ar ledu. Pasniedz ar augļiem vai konditorijas izstrādājumiem un zilo sieru. 

Medium vai vidējas garšas heresu - uzglabā un pasniedz pie temperatūras +10 +11°С.


Šajā kategorijā nav preču.